Borç Sorgulama Sistemi

AESAŞ Fatura Sorgulama,Fatura Borcu Sorgula,E-Devlet Kapısı,Ücretsiz Numara Sorgulama

AESAŞ Fatura BORÇ SORGULAMA

AESAŞ Fatura Borcunuzu öğrenmek için Tıklayınız kare_iconads

01

Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler: AESAŞ Fatura Sorgulama, AESAŞ Borç Sorgulama, AESAŞ Fatura ödeme, AESAŞ Müşteri Hizmetleri, AESAŞ Fatura ödeme noktaları

Ayedaş faturaları 21.03.2013 tarihinden itibaren, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından gönderiliyor ve faturalarınızda AESAŞ logosu yer alıyor.

İstanbul’un Anadolu Yakasında yürütülen elektrik dağıtım faaliyetleri 4628 sayılı yasa kapsamında ayrıştırılmış olup elektrik dağıtım faaliyeti İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.(AYEDAŞ) tarafından, elektrik satış faaliyeti ise İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.(AESAŞ) tarafından yürütülecektir.

Bu sebeple, 21.03.2013 tarihinden itibaren AYEDAŞ ile elektrik kullanım sözleşmesi bulunan abonelerin tüketimleri AESAŞ tarafından faturalandırılacak ve tahsil edilecektir. Dolayısıyla elektrik abonelerinin eline geçen faturalarda bundan böyle AESAŞ logosu yer alacaktır.

1) Aylik elektrik fiyatlarini nereden ögrenebilirim ?

Aylik elektrik fiyatlarini http://www.epdk.org.tr/tarife/elektrik/tarife.htm adresinden ögrenebilirsiniz.
2) Elektrik fiyatlari, yapilan zam oranlari kim tarafindan belirlenmektedir ?

Elektrik fiyatlari, yapilan zam oranlari Türkiye Elektrik Dagitim A.S. tarafindan belirlenmektedir.
3) Trafo bakimlari neden yapilmaktadir ? 

Bölgemizde 3000 civarinda Trafo Merkezleri serviste olup, elektrik dagitim sistemlerinde Isletme Bakim talimatlari uyarinca yilda en az bir kez bakim yapilmasi gerekmektedir.
Trafo merkezlerindeki bu bakim çalismalarimizi özellikle okullarin kapali oldugu, tatil mevsimi ve isinma vs. gibi problemlerin yasanmadigi yaz aylarinda planlanmakta, abonelerimizin kis aylarinda enerji problemi ile karsilasmamalari için gereken önlemler alinmaktadir.
4) Internet üzerinden AESAŞ Fatura bilgilerimi görebilir miyim ? 

www.ayedas.gov.tr adresinden borç sorgulama ekraninda girip tesisat ve sayaç numaranizi yazdiktan sonra gerekli bilgiye ulasabilirsiniz. AESAŞ Faturalarinizin her ay düzenli olarak e-mail adresinize gönderebilmesi için online islemler menüsünden e-posta kaydi yaptirmaniz gerekmektedir.
5) Üç tarifeli puant uygulamasinda zaman dilimi nasildir ? 

Bu tür abonelere saat (06.00-17.00) arasi gündüz, normal tarife; saat (17.00-22.00) arasi puant, pahali tarife; (yaklasik normalin iki kati); saat (22.00-06.00) arasi gece, ucuz tarife (normalin yarisi) fiyatlarla AESAŞ Fatura çikarilmaktadir.
6) Üç tarifeli puant abonesi olmak için ne yapmam gerekir? 

Üç tarifeli puant abonesi olmak için; üç tarifeli tüketime uygun bir adet elektronik sayaç temin edilmesi ve bir dilekçe ile bagli oldugunuz Abonman Sefligine müracaat edilerek AESAŞ Sözleşme yapilmaniz gerekmektedir. Herhangi marka bir elektronik sayacin temin edilerek tesisata takilmasi hiç bir sey ifade etmez, mutlaka “Üç Tarifeli Puant” tarife grubundan AESAŞ Sözleşme yapilmasi gerekmektedir. Dolayisiyla farkli fiyat uygulamasi bu tarife grubunu seçen abonelere uygulanmaktadir. Ancak farkli saat dilimlerindeki tüketimi ölçmek için elektronik sayaca ihtiyaç bulunmaktadir. Piyasada reklami yapilan degisik marka sayaçlar vardir. Burada dikkat edilecek husus alinacak elektronik sayacin mutlaka “TEDAS ONAYLI” olmasidir.
Üç Tarifeli Puant Tarife grubuna ait Aylik enerji birim fiyatlari TEDAS’in tarifeler sayfasindan görebilirsiniz. Bu tarifelerden görülebilecegi üzere yalnizca elektronik sayaç kullananlara bir indirim söz konusu degildir. Ancak günlük tüketiminizi ucuz saat dilimi olan (22:00 – 06:00) saatleri arasina kaydirdiginiz oranda AESAŞ Faturalariniz düsük olacaktir.
7) Mesken sayacimi elektronik sayaçla degistirmem zorunlu mudur ? 

Yürürlükteki Müsteri Hizmetleri Yönetmeligi’ne göre halen oturmakta oldugunuz, elektrik aboneliginin mevcut oldugu meskenlerde sayaç degisikligi zorunlu bulunmamaktadir.
08.12.2000 tarih 24254 sayili Resmi Gazete’de yayinlanan Elektrik Iç Tesisat Yönetmeligi; 08.12.2001 tarihinden sonra abone AESAŞ Sözleşmesi yapilan ve ilk kez enerji alacak olan yeni yapilmis normal yapilardaki sayaçlarin elektronik olmasi gerektigini bildirmektedir.
8) Kredi karti ile AESAŞ Fatura ödene biliyor mu?

Ayedas tüzel kisiligi olmasina ragmen sermayemizin tümü Tedas Genel Müdürlügü’ ne ait oldugundan ana tesekkülümüzce kredi karti ile tahsilat yapmamiz mümkün olmamaktadir.Yasal düzenleme olmaksizin kredi kartiyla ülke genelinde tahsilat yapilmasi için Tedas Genel Müdürlügü, ülke genelinde kredi karti ile tahsilât yapilabilmesi için çalismalarina devam etmekte olup, Finans Bank ve HSBC kredi karti sahipleri, söz konusu bankalara ait kredi kartlarina otomatik ödeme talimati vermeleri halinde elektrik AESAŞ Faturalarini ödeyebilmektedir.AESAŞ Fatura ödemelerinizi veznelerimizden, çalistiginiz bankaya verdiginiz otomatik ödeme talimati ve anlasmali oldugumuz bankalarda hesabiniz var ise bu bankalarin internet sayfalari üzerinden ödeyebiliyorsunuz.
FINANSBANK ve HSBC kredi kart sahipleri,kredi kartlarina otomatik ödeme talimati vermeleri halinde kredi kartlari ile elektrik AESAŞ Faturalarini ödeyebilmektedir.
Ayedas tüzel kisiligi olmasina ragmen sermayemizin tümü Tedas Genel Müdürlügü’ ne ait oldugundan ana tesekkülümüzce kredi karti ile tahsilât yapmamiz mümkün olmamaktadir.
Ayrica 15.09.2006 tarihinden itibaren, ilk etapta bes pilot bölgemizde olmak üzere (Kadiköy Isletme Müdürlügü, Ümraniye Isletme Müdürlügü, Üsküdar Çarsi, Pendik Çarsi ve Genel Müdürlük veznelerinde) tüm bankalarin Debit Card’ lari (ATM Karti- Vadesiz Hesap Karti) ile nakit tasima sikintisinda kurtularak AESAŞ Fatura ödeyebilecekler.Bu uygulama sayesinde; Yasa geregi daha önce vezneden tahsil edilemeyen 8.000 YTL üzerindeki AESAŞ Faturalar da bu sistemle banka üzerinden geçis yapilabileceginden, artik AYEDAS Fatura veznelerinden tahsil edilebilecektir.
10) Web sayfamizdan AESAŞ Fatura ödemesi yapilabiliyor mu?

Internet ortaminda AESAŞ Fatura ödemesi ancak anlasmali oldugumuz bankalarda hesabiniz var ise geçmise dönük borçlariniz da dahil olmak üzere ilgili bankanin web sitesinden gerçeklestirilebiliyor. Web sitemizden böyle bir uygulama yapilamamaktadir.
11) Abonelik için yapilan AESAŞ Sözleşme kullanici adina olmak zorunda midir? 

Elektrik Tarifeleri Yönetmeligine göre elektrik AESAŞ Sözleşmelerinin mutlak suretle kullanici adina olmasi gerekmektedir.
12) Web sayfanizdan yapabilecegimiz islemler nelerdir? 

Borç sorgulama, AESAŞ Fatura itirazi, kaçak ihbari yapilabilir, istek ve öneri formu doldurulabilir, elektrik kesinti duyurusu, isletme müdürlüklerimiz, abonelik islemleri, ilanlar, veznelerimiz, irtibat telefonlari, çalistigimiz bankalar, sirket yapimiz, sirketimizin tarihçesi, yönetim, halkla iliskiler servisimiz vb. diger faaliyet ve hizmetlerimiz hakkinda bilgi edinebilirsiniz.
13) Internet hizmetinden faydalanamayan aboneleriniz günün 24 saati AESAŞ Fatura bilgilerini nereden ögrenebilir?

AESAŞ Fatura bilgilerinize ulasmak için internet kullanicisi olmaniz gerekmez..Haftanin her günü 24 saat 459 50 30 numarali telefonumuzdan AESAŞ Fatura bilgilerinize ulasabilir AESAŞ Faturanizin son durumunu ögrenebilirsiniz.
14) Ariza Servisleri 24 saat hizmet veriyor mu? 

Ariza Servisleri gelen ihbarlara 24 saat cevap veriyor. Ariza aninda yapmis oldugunuz tüm ihbarlar dikkate alinip, ariza ekiplerimiz tarafindan gerekli müdahaleler yapilarak sorun çözümleniyor. 186 Ihbar Servisine verdiginiz her türlü ihbar ekiplerimiz tarafindan dikkate alinip sonuçlandiriliyor.
15) Sehit ve gazi indirimi uygulanmakta midir? Bu indirimden faydalanmak için hangi tarihlerde basvurmamiz gerekir? Bu indirimden kimler faydalanir? Faydalanabilmek için gerekli evraklar nelerdir ve nereye basvurmaliyiz? Indirim orani yüzde kaçtir?

Sehit ve gazi indirimi uygulanmaktadir. Indirim müracaat tarihinden itibaren baslamaktadir. Gerekli evraklariniz ile birlikte bagli bulundugunuz abonman sefligimize veya genel müdürlügümüze basvuruda bulunabilirsiniz. Basvurular her yil yenilenmelidir. Sehit ve gazi indiriminden sehidin ailesi (anne, baba, esi), gazi indiriminden; gazinin kendi ve ailesi (esi) faydalanabilir. Sehit indiriminden faydalanmak için; sehit ailesinin sirketimize basvuracagi yila ait ikametgah senedi, sehit tanitim karti (TC. Emekli Sandigi Genel Müdürlügü Sehit Tanitim Karti) , sehit karti yok ise sahadet yazisi, gazi indirimi için gazinin kendisi; basvuracagi yila ait ikametgah senedi, gazi karti , gazi karti yok ise TC. Emekli Sandigi Genel Müdürlügü maas aldigina dair yazi ile genel müdürlüge basvuruda bulunmalidir. Aylik AESAŞ Fatura bedelinin üzerinden % 40 indirim yapilir.
16) Tesisat esinin veya akrabasinin adina olan bir kisiye soyadlari tutuyor diye bilgi verebilir miyiz?

Tesisat esinin veya akrabasinin adina kayitli olan kisilere tesisata ait borç bilgileri(cari döküm) verilebilir. Aboneye ait kimlik v.s bilgiler, sahtecilikte kullanima ihtimaline karsilik, kisinin vekaletname ibraz etmek ve yazili talebi halinde verilebilir.
17) Tesisat dökümü ya da AESAŞ Sözleşme bilgileri adi tutmayan bir kisiye verebilir miyiz?

Tesisat dökümü veya AESAŞ Sözleşme bilgileri, sahtecilikte kullanilma ihtimaline karsilik, ilgisi olmayan yetkisiz kisilere verilmemelidir.(vekaletname ibrazi halinde verilebilir.) Resmi kurum ve kuruluslarin taleplerinin karsilanmasi gerekir.
18) Mal sahibine, kiracinin adina olan tesisatin borç bilgilerini verebilir miyiz?

Mal sahibinin kiracisina ait borç bilgileri(cari döküm) mal sahibinin belgelenmesi halinde verilebilir.
19) Tesisat esinin adina ise evlenme cüzdani ile AESAŞ Sözleşme iptali yapilabilir mi?

Evlilik cüzdani bir yetki belgesi hükmünde olmadigindan buna dayali AESAŞ Sözleşme iptali yapilamaz.
20) Kira kontrati esinin adina ise evlenme cüzdani ile AESAŞ Sözleşme iptali yapilabilir mi?

Evlilik cüzdani yetki belgesi olmadigindan, kira kontrati esinin adina düzenlenmis olsa dahi AESAŞ Sözleşme iptali yapilamaz.
21) Tapusuz yerlerde tapu müdürlügü tapu çikarmak için elektrigin 1990 yilindan önce baglandigina dair belge istiyor, gelen talep sahibine (ilk AESAŞ Sözleşme gelen aboneye ait olmasa da) bunun bilgisini veya belgesini verebilir miyiz?

Bu sekilde talepler, Tapu Müdürlügünden alinmis tezkerenin ibrazi halinde yazili olarak cevaplandirilmasi gerekir.
22) Su AESAŞ Faturasina itiraz oldugunda ISKI bize vatandasi gönderiyor o dönemdeki bizdeki tüketimi, gelen kisiye (abone olmasa da) verebilir miyiz?

Ilgililerce ISKI’ ye yapilan itirazlarda ISKI tarafindan ilgiliden istenen tüketimi gösteren ENDEKS dökümü (ilgili abone olmasa dahi, ISKI’ ye itirazini belgelemek kaydiyla) verilebilir.
23) Sayaç kontrollerinde kiracinin dilekçesine istinaden (AESAŞ Sözleşme mal sahibinin üzerine olup, komsusu ya da v.b kisinin dilekçesi ile) sayaç degisimi yapabilir miyiz?

Sayaç kontrolünde, sayacin yönetmelik hükümleri çerçevesinde hatali bir tüketime sebebiyet verecek bir durumda olmasinin tespiti halinde, degistirilmesi gerekmektedir. Ilgi sayaç kullanicisi abone degil ise abone olmasi için tebligat yapilmasi gerekir.
24) Talep açilislarinda elektrikçi binadaki tesisatlarin gücünü, kaç tesisat oldugunun dökümünü istiyor, verebilir miyiz?

Talep açilislarinda, yetkili elektrikçinin yetki belgesini ibraz etmesi ve yazili talebi halinde binadaki tesisatlarin gücü ve sayisi hakkinda (talebin, bilgi istenen binaya iliskin olmasi kaydiyla) döküm verilebilir.
25) Mal sahipleri kiracilarinin kontrat veya AESAŞ Sözleşme bilgilerini mahkemeye vermek için istiyor, verebilir miyiz?

Mal sahiplerinin, kiracilarina ait kontrat bilgileri ve kiraci adina kayitli AESAŞ Sözleşme bilgileri hakkinda mahkemeye sunulmak kaydiyla yapilacak taleplerin karsilanmamasi gerekir. Ancak Mahkemeden getirilecek müzekkereye cevap verilmesi seklindeki taleplerin degerlendirilmesi daha uygun olacaktir.
26) e-mail adreslerine AESAŞ Fatura bilgilerini isteyen abonelerimizden T.C kimlik numarasi isteyip, tesisat sahibi ile tutuyor mu diye eslestirme yapilarak, AESAŞ Faturalari e-mail olarak gönderebilir miyiz?

AESAŞ Faturalar ilgililere e-mail olarak gönderilebilir.
27) Sivil polisler gelip, aboneler hakkinda bilgi istiyorlar bunlari verebilir miyiz?

Sivil polislerin talepleri bagli bulunduklari kurum tarafindan kurumumuza hitaben yazilmis müzekkerenin veya savcilik sorusturmasi kapsaminda ise savcilik talebinin ibrazi halinde degerlendirilmesi uygun olacaktir. Sadece kimlik gösterilmesi Hukuk Müsavirligimizce yeterli degildir.
28) Kaçak Ihbari veren aboneler kaçak mahaline gidilip, gidilmedigini ve burada zapti tutulup tutulmadigini ve tutulduysa miktarini ögrenmek istiyor bu bilgiyi verebilir miyiz? 

Kaçak ihbarinda bulunan vatandaslarin, ihbarinin gereginin yapilip yapilmadigi hususundaki talepleri, talep sekline göre karsilanmalidir. Bu sekildeki taleplerin olumlu karsilanmasi, sirket imaji ve ihbarlarin devamliligini saglayacaktir.
29) Kaçak zapti tutan kisiler ödeme yaptiktan sonra mahkemeye ibraz etmek üzere elden temiz kâgidi istiyorlar(AYEDAS mahkemeye zaten gönderiyor) verebilir miyiz?

Kaçak zapti kapsaminda yapilan ödemelere dair ilgililerce mahkemeye sunulmak amaci ile ödemeye iliskin temiz kagidi istenmesi halinde, bu bilgi ve belgeler verilebilir. Mahkemedeki yargilama sürecinde bu tür belgelerin ibrazi halinde dahi genel uygulama kurumumuza müzekkere yazilmasi seklindedir. Dolayisiyla vatandasa temiz belgesinin verilmesinin pratik bir yarari yoktur. Bu tür taleplerin Mahkemelerde dile getirilmesi saglanmalidir.
30) Sayaç mühürlenmesi/arizali sayaç kontrolü/degisimi ile AESAŞ Fatura itirazi talepleri, tesisatin kimin adina oldugu önemsenmeden isleme alinabilir mi ve sonuç bilgileri verebilir miyiz?

Sayaç mühürlenmesi/arizali sayaç kontrolü/degisimi gibi sayacin hatali tüketimine sebebiyet verecek herhangi bir durum söz konusu oldugu takdirde re’sen islem yapmamiz gerekir. Bu durumun kurumumuzca tespiti veya her ne sekilde olursa olsun ihbarin tarafimiza bildirilmesi halinde yukarida sayilan islemlerin yapilmasi gerekir. AESAŞ Fatura itirazi da ayni kapsamda degerlendirilmelidir. Sonuç bilgileri abone olanlara yazili talepleri halinde verilebilir.
31) Abonelerin avukatlari tesisat bilgisi, borç bilgisi ya da AESAŞ Sözleşmenin bir nüshasini istiyorlar, verebilir miyiz?

11369 sayili Avukatlik Kanununun 2. Maddesinde ‘’Yargi organlari, emniyet makamlari, diger kamu kurum ve kuruluslari ile Kamu Iktisadi Tesebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta sirketleri ve vakiflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardimci olmak zorundadirlar. Kanunlardaki özel hükümler sakli kalmak kaydiyla, bu kurumlar avukatin gerek duydugu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür. Bu belgelerden örnek alinmasi vekâletname ibrazina baglidir.’’ demektedir. Buna göre tesisat bilgisi, borç bilgisi veya AESAŞ Sözleşmenin incelenmesi avukatlik kimligi ibrazi halinde mümkündür. Her türlü belge ve evrak talebinde ise vekâletname ibraz etmek gerekmektedir.
32) Borçtan dolayi kesilen tesisatlarin açma islemleri daha önce abonman servisi tarafindan yapilmaktaydi. Abonman servisi tesisat abonenin adina mi, degimli diye kontrolünü yaptiktan sonra açma islemini yapiyordu. Eger AESAŞ Sözleşme abonenin adina degil ise AESAŞ Sözleşme yapmadan elektrik açma islemi yapmiyordu. Ancak simdi açma bedeli vezneler tarafindan kimin ödedigine bakilmadan AESAŞ Faturalarla birlikte tahsil ediliyor. Daha sonra müsteri hizmetleri gidip sayaci mühürlüyor. Mühürleme islemini yapabilir miyiz?

Açma bedelleri vezneden AESAŞ Fatura bedeli ile birlikte tahsil edildiginden, açma isleminin de yapilmasi ve dolayisiyla mühürlenmenin yapilmasi gerekmektedir. Kaldi ki mühürleme islemi sayaç tüketiminin kontrol altina alinmasinin bir önlemi olarak görüldügünden, sayacin mühürlenmesi, ilgili abone olmasa dahi, uygun olacaktir. Fakat mühürleme esnasinda kullanicinin abone olmadigi tespit edilmis ise kendisine abone olmasi gerektigine dair tebligat yapilmasi daha uygun olacaktir.
33) Sayacim arizali ve bana geriye dönük eksik tüketimtahakkuk ettirilmis. Bu islemi neye dayanarak yapiyorsunuz?

Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu- Müsteri Hizmetleri Yönetmeligi ;
Madde 19 (Sayacin tüketim kaydetmemesi)
Sayacin, müsterinin kusuru disinda herhangi bir nedenle tüketim kaydetmediginin tespit edilmesi halinde, sayaç çalisir duruma getirildikten sonra müsterinin ödeme bildirimine esas iki tüketim dönemine ait tüketimlerinin ortalamasi alinir ve bu ortalama söz konusu müsterinin yer aldigi abone grubundaki benzer tüketim egilimine sahip diger tüketiciler emsal alinmak suretiyle hesaplanan ayni dönemdeki tüketimlerin ortalamasi ile kiyaslanir Müsterinin tüketim ortalamasi, emsal alinan tüketicilerin ortalamasindan fazla ise, geçmis dönem tüketimleri müsterinin tüketim ortalamasi dikkate alinarak hesaplanir ve tahakkuk ettirilir. Aksi takdirde, emsal alinan tüketicilerin tüketim ortalamasi ile söz konusu müsterinin tüketim ortalamasi arasindaki fark yüzde yirmiden az ise, müsterinin tüketim ortalamasi dikkate alinarak geçmis dönemdeki tüketimleri hesaplanir ve tahakkuk ettirilir. Aradaki fark yüzde yirmiden fazla ise, emsal alinan tüketicilerin tüketim ortalamasi dikkate alinarak müsterinin geçmis dönemdeki tüketimleri hesaplanir ve tahakkuk ettirilir.
Hesaplamalarin yapilmasinda, müsterinin sayacinin normal olarak çalistigi geçmis yillar tüketimleri ile müsterinin yer aldigi abone grubundaki benzer tüketim egilimine sahip diger tüketicilerin yillik tüketimleri kiyaslanarak, tüketimde mevsimsel olarak meydana gelen degisiklikler de dikkate alinir. Müsteriye iliskin yillik veri olmamasi halinde ise, hesaplamalarda dikkate alinacak mevsimsel degisiklikler ayni abone grubundaki benzer tüketim egilimine sahip diger tüketicilere iliskin veriler göz önüne alinarak yapilir.
Perakende satis lisansi sahibi tüzel kisi tarafindan yapilan tahakkuk isleminde sayacin tüketim kaydetmedigi dönem birim fiyatlari kullanilir ve gecikme faizi uygulanmaz.
Madde 20 (Sayacin dogru tüketim kaydetmemesi)
Sayacin, müsterinin kusuru disinda herhangi bir nedenle dogru tüketim kaydetmediginin tespit edilmesi halinde, sayaç çalisir duruma getirildikten sonra müsterinin ödeme bildirimine esas iki tüketim dönemine ait tüketimlerinin ortalamasi alinir ve bu ortalama söz konusu müsterinin yer aldigi abone grubundaki benzer tüketim egilimine sahip diger tüketiciler emsal alinmak suretiyle hesaplanan ayni dönemdeki tüketimlerin ortalamasi ile kiyaslanir Müsterinin tüketim ortalamasi, emsal alinan tüketicilerin ortalamasindan fazla ise, geçmis dönem tüketimleri müsterinin tüketim ortalamasi dikkate alinarak hesaplanir ve fark tahakkuk ettirilir. Aksi takdirde, emsal alinan tüketicilerin tüketim ortalamasi ile söz konusu müsterinin tüketim ortalamasi arasindaki fark yüzde yirmiden az ise, müsterinin tüketim ortalamasi dikkate alinarak geçmis dönemdeki tüketimleri hesaplanir ve fark tahakkuk ettirilir. Aradaki fark yüzde yirmiden fazla ise, emsal alinan tüketicilerin tüketim ortalamasi dikkate alinarak müsterinin geçmis dönemdeki tüketimleri hesaplanir ve fark tahakkuk ettirilir.
Müsterinin iki tüketim dönemi ortalamasi, yer aldigi abone grubundaki benzer tüketim egilimine sahip diger tüketicilerin ortalamasindan fazla ise, geçmis dönem tüketimleri müsterinin ortalama tüketimi dikkate alinarak hesaplanir ve fark tahakkuk ettirilir.
Hesaplamalarin yapilmasinda, müsterinin sayacinin normal olarak çalistigi geçmis yillar tüketimleri ile müsterinin yer aldigi abone grubundaki benzer tüketim egilimine sahip diger tüketicilerin yillik tüketimleri kiyaslanarak, tüketimde mevsimsel olarak meydana gelen degisiklikler de dikkate alinir. Müsteriye iliskin yillik veri olmamasi halinde ise, hesaplamalarda dikkate alinacak mevsimsel degisiklikler ayni abone grubundaki benzer tüketim egilimine sahip diger tüketicilere iliskin veriler göz önüne alinarak yapilir.
Tüketimdeki farklar, ilgili dönem birim fiyatlariyla ve gecikme faizi olmaksizin, perakende satis lisansi sahibi tüzel kisi tarafindan müsteriye tahakkuk ettirilir.
Yukarida yapilan hesaplamalar sonucunda bulunan fark müsteri lehine ise, 23 üncü maddenin dördüncü fikrasi hükümlerine göre iade veya mahsup islemi yapilir.

 AESAŞ Fatura BORÇ SORGULAMA,ayedaş elektrik faturası borç sorgulama,aesaş fatura ödeme,aesaş kredi kartı ile ödeme,aesaş işletme kodu,aesaş nedir,ttnet borç sorgulama,iski fatura sorgulama,elektrik borç sorgulama

1 Comment

Add a Comment
  1. il dışındayım kesme ihbarnamesi gelmiş ayın 8 inde benim haberim olmadı dün borcumu yatırdım evin elektriği kesik mi değil mi merak ediyorum müşteri temsilciliğine ulaşamıyorum buzdolabında bozulacak gıdalar var bilgi almak istiyorum teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + 2 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Borç Sorgulama Sistemi © 2014-2016 Ücretsiz Avea Bilinmeyen Numara Sorgula - Ücretsiz Vodafone Bilinmeyen Numara Sorgula - Ücretsiz Turkcell Bilinmeyen Numara Sorgula Yandex.Metrica Tasarım